JESTEŚMY PRZEDSTAWICIELEM FIRMY

WIEDZA KOPAR W ZAKRESIE TRANSPORTU POPIOŁU W ELEKTROWNIACH

Firma Kopar to czołowy producent systemów transportu popiołu dla energetyki zawodowej i przemysłowej. Technologia wykorzystana w systemach transportu popiołu firmy Kopar wynika z wieloletnich doświadczeń i wiedzy zakładów Elmomet i Site Teollisuus. Firma specjalizuje się w mechanicznym i pneumatycznym transporcie popiołu i jest zdolna do zaoferowania elastycznych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. W wielu przypadkach dostawy realizowane są na podstawie indywidualnie przygotowanych projektów, w realizacji których Kopar posiada wieloletnie tradycje, poparte doświadczeniem zdobytym podczas wielu dostaw zrealizowanych na całym świecie.
Poza systemami transportu popiołu, wapna i piasku, Kopar posiada szeroką gamę innych rozwiązań, możliwych do zastosowania w elektrowniach. Obejmują one urządzenia do magazynowania, przesiewania, dozowania i odpylania. Kolejną dziedziną, w której specjalizuje się to urządzenia do poboru i filtracji wody surowej. Urządzenia Kopar pracują w wielu różnego rodzaju elektrowniach, od atomowych po elektrownie opalane biopaliwami.

 

ROZWIĄZANIA PNEUMATYCZNE

Transport pneumatyczny stanowi jeden z najbardziej efektywnych i ekonomicznych sposobów suchego przenoszenia popiołu. W zależności od rodzaju przenoszonego materiału, odległości na jaką jest on przenoszony, wydajności przenoszenia i rodzaju procesu, wykorzystać można cztery różne rodzaje transportu pneumatycznego. Korzystając z jednej lub kilku rodzajów transportu jednocześnie, możliwe jest rozwiązanie praktycznie wszystkich problemów związanych z transportem popiołu w elektrowni.
Systemy proponowane przez firmę Kopar działają na zasadzie transportu suchego popiołu, oferując tym samym skuteczne rozwiązanie transportu popiołu lotnego w odniesieniu do problemów środowiskowych.
Cztery metody nazwane są fazą gęstą pulsacyją, fazą gęstą, fazą fluidalną i fazą rzadką.

 

SYSTEM PULSACYJNY FAZY GĘSTEJ

Większość klientów firmy Kopar zdecydowała się na system pulsacyjny fazy gęstej jako najbardziej wydajne, konkurencyjne i niezawodne rozwiązanie. Systemy te znalazły zastosowanie w setkach elektrowni na całym świecie. Wykorzystywane są one do transportu popiołu o wydajności od 2 do 20 t/h przy odległości przenoszenia dochodzącej do 1 000 m (3 350 stóp).
System przenoszenia pulsacyjnego fazy gęstej działa w trybie porcjowym. Porcja przenoszona jest w postaci korka o dużej gęstości poprzez rurociąg do silosu odbierającego. System jest łatwy w obsłudze dzięki całkowitej automatyzacji i integracji z zakładowym systemem sterowania (DCS). System oferuje takie korzyści jak niskie zużycie energii oraz niewielki stopień zużycia komponentów.

 

NIEZAWODNOŚĆ

Istnieje kilka cech, które sprawiają, że system transportu popiołu firmy Kopar jest niezawodny i bezawaryjny. Najważniejsza z nich wynika z tego, iż system jest zautomatyzowany i wyposażony w funkcję, która zapobiega zatykaniu się. Urządzenia Kopar zostały faktycznie przetestowane w zakładzie i w miejscach ich zainstalowania, co stanowi pewny układ odniesienia.
Niezawodność urządzeń transportu popiołu firmy Kopar wynika z:
Funkcji zapobiegającej zatykaniu się, która zapewnia bezawaryjną pracę
Materiał można transportować na duże odległości. Dostawy Kopaf obejmują odległości do 1 000 m (3 350 stóp)
Niewielka prędkość przenoszenia oraz materiały odporne na zużycie zapewniają długą żywotność systemów
Łatwość obsługi i pełna automatyzacja wynikająca z integracji z zakładowym systemem DSC
Systemy Kopar spełniają wymogi najbardziej wymagających klientów i oferują bezproblemową integrację z istniejącymi systemami.


EKONOMICZNOŚĆ

Urządzenia do transportu popiołu firmy Kopar są ekonomiczne ze względu na niskie zużycie energii, a w konsekwencji niskie koszty operacyjne. Osiągnięto to dzięki:
Know-how w wytwarzaniu, połączonemu z badaniami i rozwojem, jaki dokonał się ostatnich dwudziestu latach
Niskiemu zużyciu (wycieraniu) wynikającemu z niewielkich prędkości przenoszenia
Specjalnym powłokom ceramicznym, redukującym potrzeby wymiany części i przedłużającym żywotność systemu
Mniejszej ilości prac konserwacyjnych i niższym kosztom, wynikającym z minimalnej ilości części ruchomych
Systemy transportu pneumatycznego firmy Elmomet są czyste i nie powodują pylenia. Transport pneumatyczny jest technologią suchą, co sprawia że nie ma problemów z powstawaniem ścieków.

 

ROZWIĄZANIA MECHANICZNE

Do transportu różnego rodzaju materiałów sypkich i pylistych, Kopar oferuje całą gamę łańcuchowych przenośników zgrzebłowych, przeznaczonych do pracy w ciężkich warunkach. Nadają się one do transportu popiołu, wapna i paliw stałych. Kluczowe zagadnienie stanowi ciągły i wydajny przepływ materiału, który zapewnia wysoką dyspozycyjność i najwyższą opłacalność.
Kuty łańcuch Kopar nadaje się w szczególności do materiałów posiadających właściwości ścierne lub do pracy w wysokich temperaturach (do 600 °C; 1112°F). ). Łańcuchy zgrzebłowe zazwyczaj wykonane są ze stali hartowanej powierzchniowo (20MnCr5) lub ze stali odpuszczonej (27MnCrB5) znanej również jako stal borowa. W szczególnych przypadkach, ogniwa lub sworznie produkowane są z nierdzewnej stali hartowanej lub ze stali żaroodpornej.
Istnieją trzy podstawowe rodzaje zgrzebeł, stosowane w łańcuchach zgrzebłowych. Łańcuch ze zgrzebłem w kształcie litery T nadaje się do przenośników poziomych o szerokości do 630 mm (2’ 1”).
Łańcuch ze zgrzebłem w kształcie litery P przeznaczony jest do przenośników pochyłych lub pionowych o kącie nachylenia do 90 stopni.
Łańcuch ze zgrzebłem w kształcie litery I stosowany jest w łańcuchach drabinkowych wykorzystywanych w przenośnikach szerokich (500 do 1,200 mm; 1’ 8” do 3’ 11”).

KRUSZARKI I PZENOŚNIKI KUBEŁKOWE

Innymi produktami firmy Kopar są kruszarki i przenosniki kubełkowe.
Istnieją dwa rodzaje kruszarek: kruszarki wirnikowe i kruszarki walcowe rozdrabniające zbrylone materiały, aby te nadawały się do transportu. Wydajność może sięgać 30 t/h, a po ustawieniu urządzeń w szeregu, są one w stanie zredukować materiał o wielkości 300 mm (1’) do wielkości 5 x 5 mm (0.20” x 0.20”).
Firma Kopar oferuje dwa rodzaje przenośników kubełkowych: taśmowe lub łańcuchowe. Służą one do wydajnego transportu materiałów z poziomu gruntu do silosu. Podczas tego rodzaju zadań zazwyczaj wykorzystuje się przenośniki taśmowe, ale gdy materiał jest gorący, przenośniki łańcuchowe stanowią lepsze rozwiązanie.

 

UZDATNIANIE WODY SUROWEJ

Firma Kopar oferuje szereg różnego rodzaju urządzeń przeznaczonych do pobierania i filtrowania wody surowej. Produkty obejmują zautomatyzowane sita kratowe, ruchome filtry koszowe i bębnowe filtry koszowe. Wszystkie powstały w oparciu o 20 lat doświadczenia w przemyśle energetycznym oraz wielu innych gałęziach przemysłu, gdzie oczyszczanie wody jest niezbędne do zapewnienia wody chłodzącej.

Sita i filtry wykonywane są ze stali nierdzewnej (AISI 304L), stali kwasoodpornej (AISI 316L) lub ze stali dupleks (2205). Ponadto wyposażone są w moduły automatycznego sterowania, które nadzorują ich pracę. Dzięki konstrukcji modułowej, system można z łatwością rozbudowywać i/lub bardziej automatyzować.Kraty filtrujące
Kraty filtrujące firmy Kopar zapewniają, iż przedmioty o dużych rozmiarach nie przedostaną się do systemu. Podziałka sita projektowana jest w taki sposób, aby nie następowało jej zatykanie. Zanieczyszczenia zebrane na kracie są w określonych odstępach czasu automatycznie usuwane przy pomocy zgarniaka. Faza oczyszczania jest uruchamiana przez czujniki cisnienia lub zegar.

Ruchome filtry koszowe
W przypadku kiedy woda pobierana jest grawitacyjnie bezpośrednio z rzeki, jeziora lub morza, a szczególnie w przypadku dużych wahań poziomu wody, w procesie jej uzdatniania zaleca się zastosowanie ruchomych filtrów koszowych. Wielkość oczka sita filtru mieści się w zakresie od 0,2 mm do 5 mm, w zależności od jego przeznaczenia.

Sito wykonane jest ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Wydajność filtrów oferowanych przez firmę Kopar wynosi od 1800 do 50 000 m³/h (od 2,355 yd³/h do 65,400 yd³/h)

Bębnowe filtry koszowe
Bębnowe filtry koszowe są stosowane tam, gdzie wymagany jest wysoki stopień oczyszczania mechanicznego. Filtry tego typu potwierdziły swoją niezawodność w wielu instalacjach na całym świecie. Są w stanie oddzielić cząstki o wielkości do 50 μm. Największe bębnowe filtry koszowe dostarczone przez firmę Kopar mają wydajność 4 800 m³/h (6 280 yd³/h).

Stosując bębnowe filtry koszowe, ważne jest, aby poziom wody był stabilny, np. gdy woda pompowana jest do i z filtru. Filtr montowany jest na betonowym fundamencie lub w osobnym zbiorniku wykonanym ze stali.

USŁUGI KOPAR NA RZECZ KLIENTÓW Z BRANŻY ENERGETYCZNEJ

Klientom z branży energetycznej firma Kopar może zaoferować wiele usług. Aby zapewnić wysoką dyspozycyjność elektrowni, usługi oferowane przez Kopar obejmują:


• Testy i pomiary
• Projektowanie
• Zarządzanie projektem
• Montaż
• Uruchomienie
• Szkolenie
• Coroczne przeglądy serwisowe
• Modernizacje
• Części zapasowe i szybkozużywające sięGAMA PRODUKTÓW KOPAR DLA ELEKTROWNI

Firma Kopar produkuje i dostarcza wiele różnego rodzaju urządzenia związane z transportem popiołu oraz innymi funkcjami realizowanymi w elektrowniach. Urządzenia firmy Kopar zaprojektowane zostały, aby zagwarantować wysoką dyspozycyjność i niskie koszty operacyjne. Urządzenia te wykonane są w oparciu o sprawdzoną w praktyce technologię firmy Elmomet i Site Teollisuus.

Obejmują one:
Urządzenia i systemy transportu pneumatycznego
Zawory kopułowe
Kolana z wykładzinami bazaltowymi
Podajniki paliwa stałego
Urządzenia i systemy transportu mechanicznego
Urządzenia transportu podciśnieniowego
Silosy
Filtry do silosów
Filtry workowe
Urządzenia wyładowcze silosów do pracy na sucho i mokro
Sita i przesiewacze ruchome
Kruszarki wirnikowe i walcowe
Podajniki ślimakowe i celkowe
Mieszalniki łopatkowe
Sita kratowe do poboru wody surowej
Ruchome filtry koszowe i bębnowe filtry koszowe
Części zapasowe i szybkozużywające się© ADK system